Przeciwdziałanie uzależnieniom

PRZECIWDZIAŁANIE UZALEŻNIENIOM

Jedną z najważniejszych przyczyn sięgania przez młodzież po dopalacze, narkotyki są zaburzone relacje emocjonalne w rodzinie, dlatego też warto ustalić zasady, których przestrzeganie powinno być podstawą w każdym domu rodzinnym:

1. mów dziecku, że jest dla ciebie najważniejszą osobą, że zależy Ci, by było zdrowe i szczęśliwe, poznaj jego przyjaciół, zainteresowania i sposoby spędzania czasu wolnego,

2. rozmawiaj z dzieckiem często, pytaj o jego zdanie, uważnie słuchaj, rozmawiaj także na trudne tematy – o narkotykach, alkoholu, dojrzewaniu,

3. postaw jasne granice – wyraź zdecydowany sprzeciw wobec używania narkotyków  i innych środków psychoaktywnych, podaj oczekiwania dotyczące godzin powrotu do domu, kontaktów z kolegami,

4. porozmawiaj na temat nacisku ze strony grupy biorącej „dopalacze”, sprawdzaj na co wydawane jest kieszonkowe,

5. chwal dziecko za sukcesy i odpowiedzialność - podnosisz tym jego poczucie własnej wartości,

6. zapewniaj, że zawsze może liczyć na twoją pomoc w trudnych sytuacjach.

DROGI RODZICU !

Bądź przykładem, postępuj tak, by być wiarygodnym. Dzieci są dobrymi obserwatorami i łatwo zauważą, gdy nie robisz tak, jak mówisz.

Wymagaj, ale stawiaj dziecku warunki możliwe do spełnienia.

Bądź konsekwentny, aby dziecko liczyło się z Tobą i wiedziało, że ustalone przez Ciebie normy w ważnych sprawach muszą być respektowane.

Poznaj przyjaciół i znajomych dziecka. Pamiętaj, że w tym wieku koledzy odgrywają dużą rolę i często mają duży wpływ.

Szanuj prawo dziecka do własnych wyborów, opinii, dysponowania swoim wolnym czasem. Doradzaj, ale nie narzucaj swojej woli.

Nie bądź nadmiernie opiekuńczy, pozwól dziecku zdobywać doświadczenia; ono uczy się życia przede wszystkim robiąc nowe rzeczy, sprawdzając. Czasem popełnia przy tym błędy, bądź zatem czujny i w porę reaguj.

Przeczytaj także Apel dziecka do Rodziców - w Plikach do pobrania