Warsztaty Szczudlarskie

Wszystko wydawało się proste. Co to takiego chodzić pół metra nad ziemią? Żadna sztuka! Ale proste było tylko do czasu, gdy trzeba było przypiąć do nóg aluminiowe rurki. Na pierwsze zajęcia w dniu 7 kwietnia przyszło wielu chętnych, ale nie wszyscy odważyli się spróbować. Początki nie dla każdego były łatwe.

Trzeba było przełamać swój strach. Nie od razu można było ruszyć na podniebny spacer. Najpierw w towarzystwie 2 asystentów uczono się stawania. Potem był trening marszu w miejscu przy ścianie, a dopiero potem pierwsze próby łapania równowagi. Po oswojeniu się ze szczudłami przyszedł cza na samodzielne poruszanie się - w pobliżu płotu. Nawet najlepszym i doświadczonym szczudlarzom zdarzają się upadki, a więc i tą umiejętność musieli opanować uczestnicy projektu. Było przy tym trochę smutku, ale znacznie więcej śmiechu. Wreszcie nastała chwila satysfakcji, kiedy udało przejść samodzielnie pierwsze kilkanaście metrów. Na kolejnych zajęciach pod okiem instruktora dzieci tworzyły krąg lub szpaler. Stopień trudności rósł w miarę zbliżania się terminu pierwszego występu. Został on zaplanowany na środę 18 maja 2011 - Parada Godności w ramach Dni Godności Osób Niepełnosprawnych. Uczestnicy wystąpią w towarzystwie swojego instruktora Tomasza Klamanna z Towarzystwa Kulturalnego Brama z Tczewa (Młodzieżowa Brama) oraz swoich kolegów. Podczas tej imprezy po raz pierwszy zostaną zaprezentowane kolorowe stroje specjalnie uszyte na potrzeby tego projektu.

Marzenna Modrzejewska